Cestovnímu ruchu se i ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo. Meziročně se počet hostů zvýšil o 3,1 %, od počátku letošního roku pak o 6,6 %. V samotném druhém čtvrtletí byl tento výsledek dosažen zvláště díky zvýšenému zájmu tuzemské klientely, když počet zahraničních návštěvníků meziročně mírně klesl (což se stalo poprvé po dvou a půl letech).

Pro tuzemský cestovní ruch by mělo příznivé období pokračovat i v letošním třetím čtvrtletí, kdy vlivem zhoršené bezpečnostní situace ve světě i v Evropě řada rezidentů zvolila za svojí hlavní prázdninovou destinaci právě Českou republiku, přičemž tato zůstává atraktivní též i pro významnou část zahraniční návštěvnosti.

Spotřebitelské ceny v červenci se meziměsíčně zvýšily o poměrně výrazných 0,3 %, což vedlo ke zrychlení červencové meziroční inflace až na 0,5 % (to je však stále propastně daleko od dvouprocentního inflačního cíle, přičemž vůbec nemáme jistotu přesvědčivého trvajícího trendu v tomto směru).

Cenový nárůst lze vysvětlit zesílenou poptávkou především v segmentech volnočasových (rekreace, kultura, sport, cestování), způsobenou viditelným přírůstkem reálného příjmu v podmínkách velmi nízké nezaměstnanosti. Taktéž některé ceny potravin vykázaly růst, avšak poté co jejich předchozí vývoj byl z pohledu spotřebitele mimořádně příznivý. Česká republika se tak i nadále pohybuje v pásmu velmi nízkoinflačního vývoje (jako ostatně drtivá část vyspělého ekonomického světa) a lze se domnívat, že ve viditelné časové perspektivě tomu nebude jinak.

Miroslav Diro

Odbor vnější komunikace

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Florentinum, Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

tel.: 266 721 323 |mobil: 724 613 088

diro@komora.cz |  www.komora.cz