Indie chce posílit hospodářské partnerství s EU. Českou delegaci v ekonomicky rychle rostoucí zemi od zítřka čekají náročná jednání i otevření české expozice

Hospodářská komora organizuje podnikatelskou misi ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera při příležitosti jeho návštěvy Indie na 4. zasedání India-Europe 29 Business Forum 2018 v Dillí, kde je Česká republika tzv. Focus Country. Delegaci, která na šestidenní misi  do Indie odletí zítra brzy ráno, vede viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podnikatelský summit v Dillí nabídne příležitost ke schůzkám mezi indickými a evropskými představiteli vlád a firemního sektoru, zároveň vytvoří prostor pro dialog zástupců firem z Indie a Evropy s cílem zmapovat stávající obchodní výměnu mezi oběma regiony, identifikovat stěžejní oblasti potenciální spolupráce a zprostředkovat navázání přímých kontaktů mezi všemi zúčastněnými zeměmi. Organizátoři i od akce slibují hmatatelné výsledky, díky kterým vznikne silné hospodářské partnerství Indie-E29.

Během fóra, které zorganizovala Federace indických obchodních a průmyslových komor (FICCI) ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí Indie a velvyslanectvími evropských zemí v Indii, proběhnou panelové diskuse ke čtvrté průmyslové revoluci, k e-governance a smart cities a dvoustranná obchodní jednání mezi českými a indickými společnostmi. Jednání o nových zakázkách a investicích v zemi nebudou jednoduchá, na summit se totiž chystají také delegace z Rakouska, Švýcarska, Slovenska, Maďarska, Polska, pobaltských i skandinávských zemí.

Během úterka 22členná delegace podnikatelů složená z firem působících například v oblastech výroby stavebních výtahů, kovového nábytku, dodávek vysokozdvižných vozíků, výstavby průmyslových celků, ale i z řad vývojářů mobilních aplikací, finančnictví nebo automobilového průmyslu, odletí do velkoměsta Aurangabádu. Tam mimo jiné navštíví závod bohumínského výrobce železničních dvojkolí Bonatrans. Následující den zavítají do závodu automobilky ŠKODA AUTO.

Ve středu se podnikatelská mise přesune do pátého největšího města Indie Čennaí.

Ve městě, které má širokou průmyslovou základnu a je centrem výroby automobilů jižní Asie, se podnikatelé účastní zahájení mezinárodního strojírenského veletrhu International Engineering Sourcing Show Chennai (IESS). Po otevření české expozice na veletrhu proběhne zasedání 5. smíšené česko-indické pracovní skupiny pro těžké strojírenství, poté Česko-indické podnikatelské fórum a následně dvoustranné rozhovory firem.

Indie patří  k nejdůležitějším obchodním partnerům ČR v Asii a prioritním zemím z hlediska Exportní strategie České republiky 2012–2020.

Čeští výrobci a vývozci věnují indickému trhu stále větší pozornost a využívají příležitostí plynoucích z robustního růstu indického hospodářství. Indie je nejrychleji rostoucí velká ekonomika na světě, indický HDP roste sedmiprocentním tempem.

V Indii i působí řada českých firem. Kromě automobilky ŠKODA a výrobce železničních kol Bonatrans například výrobce parních turbín Doosan Škoda Power, výrobce nákladních automobilů TATRA, (osm tisíc tatrovek tvoří páteř indické armády), dále pak třeba český zakázkový výrobce svítidel a skleněných plastik pasvit nebo výrobce traktorů Zetor.

Češi do Indie vyváží převážně výrobky s vyšší přidanou hodnotou, například automobilové motory, nákladní automobily, průmyslové roboty, obráběcí a textilní stroje.

Indie je po Číně druhá nejlidnatější země světa, v zemi žije 1,33 miliardy rychle bohatnoucích Indů. Letos

ODBOR VNĚJŠÍ KOMUNIKACE HK ČR