Očekávání malých a středních podniků je nejpozitivnější od dob ekonomické krize, ukázal Komorový barometr.

Malé a střední podniky (do 250 zaměstnanců) zažívají dobrý rok a téměř 40 procent z nich navíc očekává další zlepšení svého podnikání ještě v druhém pololetí letošního roku. Největší optimismus pak panuje mezi středně velkými firmami (51–250 zaměstnanců). Vyplývá to z nejčerstvějších výsledků Komorového barometru, který s půlroční periodicitou mezi členy Hospodářské komory mapuje jejich ekonomickou situaci.

Mohu potvrdit velmi dobrou zprávu pro české hospodářství, podniky i jejich zaměstnance. Pozitivní očekávání malých a středních podniků je nejvyšší od začátku krize, již tak velmi dobrá kondice firem by se tedy do konce roku mohla ještě zlepšit,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Firmám by se mělo dařit i v tomto pololetí. Na 49 % firem je přesvědčeno, že vývoj jejich ekonomické situace bude dále pokračovat ve stejně nastaveném trendu jako v první půlce letošního roku, na 40 % firem očekává dokonce ještě příznivější vývoj svého podnikání. O možném zhoršení hovoří pouhých 11 % respondentů. Podíl malých a středních podnikatelů, kteří očekávají v aktuálním pololetí pozitivní vývoj, se oproti minulému výzkumu z února 2016 zvýšil o více než 7 procentních bodů.

V návaznosti na výsledky Komorového barometru a analýz Hospodářské komory se podle ekonoma a prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého potvrzuje, že plánování schodkových rozpočtů a rezignace vlády na strukturální reformy je neopodstatněným promarněním období makroekonomického růstu.

Vláda by měla využít období ekonomického vzestupu ke konsolidaci veřejných financí, místo toho ale plánuje i na další roky deficity státního rozpočtu. Došlo také k faktickému zastavení potřebných reforem zdravotního a důchodového systému, což bude mít v budoucnu negativní dopady na bilanci státního rozpočtu. Problémem je i nadměrná administrativa a byrokracie, která čím dál více zatěžuje podnikatele,“ varuje Dlouhý.

Miroslav Diro
Odbor vnější komunikace
HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1
tel.: 266 721 323 |mobil: 724 613 088
diro@komora.cz |  www.komora.cz