PhDr. Marian Jelínek, Ph.D.

 

BÝVALÝ OSOBNÍ KOUČ JAROMÍRA JÁGRA, HOKEJOVÝ TRENÉR,  MANAŽER A SPISOVATEL.

Marian Jelínek se narodil v Českém Krumlově. Když v Písku při jeho studiích postavili zimní stadion, byl to pro něj, stejně jako mnoho jeho vrstevníků, impuls pro začátek hokejové kariéry.

Jelínka vyškolili jako útočníka, v dresu Jitexu Písek si zahrál i první národní ligu. Jako devatenáctiletý mladík se přestěhoval do Prahy, kde započal se studiem FTVS, obor tělesná výchova – zeměpis. Od druhého ročníku si ještě přibral obor trenér ledního hokeje. Zároveň oblékal dres ČLTK a dále hrál hokej. Během jeho třetího roku v ČLTK přišlo vážné zranění a Jelínek se musel na rok s hokejem rozžehnat. Na led se vrátil ve druhé národní lize v dresu Slaného, kde později strávil i vojnu. Po „službě vlasti“ ve Slaném zůstal a vyučoval tělocvik a zeměpis. Do toho již trénoval místní omladinu, ve Slaném navíc působil jako hrající trenér dospělých. Brzy však poznal, že hrající trenér není to pravé ořechové a tak v šestadvaceti letech pověsil hráčskou kariéru na hřebík. Ve Slaném pokračoval až do Vánoc roku 1991, kdy mu nabídli práci v Německu.

Díky hokejové škole, na které se už několik let podílel, dostal nabídku vést mládež a muže týmu EHC Salzgitter, hrajícího čtvrtou ligu. Se Salzgitterem se mu dařilo, vytáhl jej až do první ligy, tedy německé druhé nejvyšší soutěže. U našeho západního souseda ještě pak trénoval další dva prvoligové kluby, po šesti letech se však vrátil do Čech.

Spolu s nejlepším českým hokejistou Jaromírem Jágrem, pro kterého pracoval i jako osobní trenér, založil firmu Jágr Team, kde působil jako ředitel a šéftrenér Hokejové školy. Každé léto pak milovník tenisu a golfu připravuje pod hlavičkou Jágr Teamu celou řadu hráčů, převážně z NHL. V sezoně 2003/04 byl asistentem Aloise Hadamczika u juniorského reprezentačního teamu a také v sezonách 2002/03 a 2003/04 působil u seniorské národního teamu v roli konzultanta, vykonával zároveň funkci pozorovatele potenciálních soupeřů českého týmu. Na Světovém poháru v roce 2004 role poradce přerostla ve funkci asistenta Vladimíra Růžičky a hokejový svaz s Marianem Jelínkem podepsal na tuto funkci smlouvu až do Mistrovství světa 2005 ve Vídni, kde se spolu s ostatními radoval z titulu mistrů světa.

V roce 2004 Marian Jelínek získal titul doktora filosofie z oboru kinantropologie (nauka o pohybu). Je autorem pěti odborných publikací o lidském těle, o jeho tréninku a možnostech. Dvě z nich vydal v Německu a tři doma, v České republice. Knihy jsou jeho vášeň, rád čte, především různé filosofické a psychologické publikace.

Před sezonou 2004/2005, zpestřenou výlukou NHL, se vrátil k celoroční trenérské práci. Podepsal smlouvu ve Spartě, kterou vedl společně se Slavomírem Lenerem a Leo Gudasem. Po neúspěšném play-off, kdy cesta favorizovaného týmu skončila již ve čtvrtfinále na Vítkovicích, však stejně jako jeho kolegové, v Holešovicích skončil. Po výměně trenérů a generálního manažera v listopadu 2005 se do Sparty vrátil, jako svého asistenta si jej vybral František Výborný. Spolu s ním je Jelínek podepsán pod největšími úspěchy novodobé historie Sparty – dvěma mistrovskými tituly z let 2006 a 2007.

Zdroj:

http://zivotopis.osobnosti.cz/marian-jelinek.php