Okresní hospodářská komora Česká Lípa (OHK CL) se již 3. rokem aktivně podílí a podporuje vzdělávání na Českolipsku. Snažíme se propojit potřeby škol s možnostmi podnikatelského sektoru a vytvářet prostor pro vzájemnou spolupráci. Letošní ročník jsme zaměřili na plánované změny ve školství, uvedl předseda OHK CL.

Většina ředitelů základních a středních škol z Českolipska se za přispění Okresní hospodářské komory Česká Lípa a Města Česká Lípa, které je zřizovatelem ZŠ, sešlo v pátek 25. května 2018 ve Ville Hrdlička na semináři k reformě financování regionálního školství, které nám představily náměstkyně pro řízení sekce ekonomické MŠMT se svojí kolegyní, vedoucí oddělení normativního financování a financování přímo řízených organizací MŠMT.

V první části seznámily dámy přítomné ředitele s reformou jako takovou, a to hlavně z pohledu ministerstva. Ředitelé se tedy dozvěděli nejen právní základ pro reformu, od kdy a jak bude reforma probíhat, jaké zvýšené finanční náklady ponese, apod. Ale také proč vlastně vzniklo zadání na ministerstvu takovouto reformu připravit. Vysvětlili se pojmy jako účelovost reformy, předvídatelnost financování a s ní spojená právní jistota a dlouhodobá stabilita systému financování, dále také rovnost a transparentnost reformy.

Velikou diskuzi rozpoutala zkratka, která se nese celou reformou, a to je tzv. „PHmax“, který stanovuje pro daný obor vzdělání maximální počet týdenního rozsahu vyučovacích hodin, které budou hrazeny ze státního rozpočtu. V rámci diskuze se poté řešilo finanční pokrytí případů dělených hodin, navyšování dělení, multioborové třídy, apod. Ale také hlavně kapitola nepedagogických pracovníků, a to hlavně v odborném a učňovské školství, kde jsou požadavky naprosto rozdílné od školství základního a gymnaziálního.

MŠMT plánuje přímo pro Liberecký kraj v červnu další seminář zaměřen na výkaznictví k nové reformě financování!

OHK Česká Lípa