Nově otevřený projekt Hospodářské komory ČR (HK ČR) Brána do Persie hlásí další úspěchy v Íránu. Poté co společnost Energo-Pro získala během dubnové podnikatelské mise HK ČR v Íránu zakázku za 15 milionů eur (405 milionů korun) na dodávku dvou vodních turbín o výkonu 51 MW pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin, také dalším firmám se daří. Například opavský výrobce důlních strojů Ostroj podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu v řádu desítek mil. EUR.

„Íránský trh s 80 miliony spotřebiteli české firmy láká. Do nově otevřeného programu podpory určené firmám se zájmem o rozvíjení obchodních vztahů s Íránem se zapojilo prvních 14 firem,“ potvrdil ředitel Zahraničního odboru HK ČR Jiří Hansl. „Jedná se o firmy například z oblastí výroby těžebních strojů, technologií pro čištění vod, protichemických výrobků, ale i z oblasti turismu či finančnictví. Některé z nich v Íránu již působí, jiné hledají v Íránu partnery třeba pro vytvoření distribučních sítí,“ doplnil Hansl.

HK ČR nedávno spustila komplexní program podpory pro české firmy, které se zajímají o rozvíjení obchodu s Íránem, pod názvem Brána do Persie. Více na www.branadopersie.cz.