Vláda schválila plán rozvolňování proticovidových opatření. Od 3. května kabinet počítá s otevřením kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo. Zákazníci se budou prokazovat negativním covidovým testem, popř. očkováním. Klienti mohou předkládat test ze zaměstnání, popř. čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Celkem sedm krajů od 3. května otevře rotačně druhé stupně základních škol, v nejméně rizikových regionech se zároveň vrací děti do mateřských škol. Sektor maloobchodu z rozhodnutí vlády otevře až 10. května. Pro obchodníky i Hospodářskou komoru je posun termínu otevření obchodů zklamáním. V době, kdy patří ČR k nejprotestovanějším zemím světa, považujeme krok za nelogický.

Vláda neuvažuje ani o tom, že by 10. května povolila otevírání zahrádek restaurací. „U výdejních okének se shlukují lidé, ale to není důvod k tomu, abychom uvolňovali ještě více,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Zahrádky restaurací by se měly zpřístupnit nejdříve 17. května.

Povinné testování na covid-19 jednou týdně ve firmách nebo na úřadech bude pokračovat nejméně do konce června. Zda bude povinnost testování pokračovat i o prázdninách, zatím kabinet neupřesnil. Ministři by měli o dalším postupu v povinném testování jednat v pondělí.

Data k současným možnostem přeshraničního pohybu a podmínky cestování do evropských zemí naleznete ZDE.

Hospodářská komora představila aplikaci pro bezpečný návrat k podnikání. Měla by být propojena se státními databázemi očkovaných nebo negativně testovaných lidí. Ti by pak mohli využívat služeb, případně se účastnit i kulturních akcí. Hospodářská komora aplikaci již testuje. Na straně státu teď je, aby definoval, jak a kdy se podnikatelé mohou napojit na státní systém vydávání QR kódů a pravidla pro bezpečný provoz, nebo přijal standardy, které sami podnikatelé státu nabízejí,“ uvedl během představení aplikace viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Informace o mobilní aplikaci ZDE.

Více na webu HK ČR